Historický blog

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Copán klasické obdobie Mayskej veľkoleposti

Mayovia. Ich meno je dnes skloňované najmä v súvislosti z ich kalendárom a koncom sveta. Niektorí tomu veria a niektorí nie. Jedno je však jasné. Mayska civilizácia bola najrozvinutejšou v predkolumbovskej Amerike. Azda najväčší rozkvet Mayovia zaznamenali v tzv. klasickom Mayskom období z ktorého sa nám zachovalo viacero impozantných miest a stavieb. Jedným z nich je aj Cop án.



Copán v čaše svojej najväčšej slávy

Ruiny Copánu

 

 


Copán bol pochovany v hustej tropickej džungli až kým v 19. storočí les nevyrúbali pre výsadbu tabaku. Zachovalo sa tu najmä množstvo hieroglifyckych textov, ktoré sú vytesane do veľkých kamenných dosiek, oltárov  a podobne. Mayske hieroglyfy sa skladajú z viac než 800 znakov. Každý  znak predstavuje slovo alebo slabiku . Jedným z významných zachovaných časti Copánu sú práve hieroglyfické schody ktoré boli postavene v priebehu 8. storočia. Je na nich vyrozprávaný príbeh vládcov tohto tajuplného mesta. Príbeh ktorý sa začína u zakladateľa Copánu K' inich yak K’uk‘ Mo ( neviem presne čo jeho meno znamená, na vrchole moci bol okolo roku 426 n. l. až po najvýznamnejšieho vládcu Uaxaclajuun Ub’aah K’awiill ( jeho meno v preklade znamená 18 - králik, vládol v rokoch 695 – 738 n. l. ). Celkovo ich bolo 13.Prave počas vlády druhého menovaného , 18 – králika väčšina budov nadobudla svoju podobu.





63 schodov ktoré sú zdobene Mayskymi hieroglyfmi pomohli k rekonštrukcii Mayskych dejín


Prvé archeologické výskumy boli veľmi nešetrné búrali sa časti budov aby sa mohli archeológovia dostať do k nižším stavebným úrovniam.  Sucastne archeologické výskumy spočívajú v kopaní veľkých tunelov  do obrovskej Copánskej Akropoly. V roku 1996 – 1997 vykopal takýto tunel tím pennsylvánskych archeológov. Pri tomto výskume bola nájdená aj hrobka K' inich yak K’uk‘ Moa .


Znovuobjavenie
 

V 16. storočí keď Španielsko dobylo Honduras bol Copán už dávno zarastený pralesom. Pravdepodobne prvá zmienka o existencii Copánu sa nachádza v liste, ktorý španielsky emisár Don Diego Garcia De Palacios v roku 1576 napísal kráľovi Filipovi II... Miesto jeho existencie bolo však pravdepodobne až do 19. storočia neznáme, keď sem začali chodiť skupiny bádateľov. V roku 1834 opisal tieto ruiny stredoamericky cestovateľ, Španielsko – Írsko – anglického pôvodu, Juan Galindo . Jeho rozprávanie očarilo aj amerického bádateľa a autora cestopisov Johna LloydaStephensa a jeho spoločníka Fredericka Catherwooda ktorý toto miesto zahrnul do svojej uznávanej knihy Incidents of Travel in Yucatan ( Príbehy ciest po yukatane )


Ďalšie budovy


 

 

Copansky loptový dvor slúžil na hranie akej si hry. Ako tato hra vyzerala a aký mala rituálny význam  sa doteraz nezachovalo

 

 





História stratených miest | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014